خانه نجات ايران

تقدیر از برترین های HSE سال 93

به گزارش روابط عمومی خانه نجات ایران: در این همایش اساتید برتر حوزه HSE شامل رتبه نخست استاد سال: دکتر سعید گیوه چی رتبه دوم استاد سال: دکتر حسن هویدی و پژوهشگر برتر سال: دکتر ایرج محمد فام، با اهدای جوایز و لوح یادبود مورد تقدیر قرار گرفتند. علاوه بر حضور متخصصان و دانشجویان حوزه HSE، دکتر الهه راستگو عضو شورای اسلامی شهر تهران، دکتر مجتبی اردستانی رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، مهندس مجتبی یزدانی شهردار منطقه یک تهران، دکتر آروند معاون آموزشی آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران، مهندس فاطمه فلاح معاون پیشگیری سازمان مدیریت بحران شهر تهران، مهندس شرع الاسلام دبیر اتحادیه لوازم ایمنی و آتش نشانی، مهندس حامد حقی سرپرست دبیرخانه علمی و مهندسی HSE و مدیرعامل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران و مهندس احمد بختیاری دبیر سازمان مردم نهاد خانه نجات ایران (دبیر همایش) حضور داشتند.

 

 

در این مراسم 5 سخنرانی و یک گفتگوی تخصصی علاوه بر تقدیر و تشکر از اساتید و پژوهشگر برتر سال انجام پذیرفت که در ادامه به شرح مختصری از آن می پردازیم.

در سخنرانی های ایراد شده ابتدا مهندس حامد حقی ضمن بیان خیر مقدم در خصوص روند تشکیل دبیرخانه و نحوه اجرای جشنواره در سال 93 و سال های بعد گزارش مختصری ارائه نموده و با امید به برگزاری این جشنواره در سال های آینده با انتخاب برترین های HSE در 8 حوزه و ادامه این مسیر در سال 1395 با 13 رویکرد به صحبت های خود خاتمه داد. مهندس حقی سرپرست فعلی دبیرخانه علمی و مهندسی HSE می باشند.

سخنران دوم مهندس نرگس هادی زاده مقدم رئیس اداره HSE منطقه یک به نیابت از شهردار منطقه عملکرد شهرداری منطقه یک را این حوزه اعلام و در خصوص اقدامات انجام شده و در حال اجرا در سطح منطقه گزارشی را بیان نمود . ایشان منطقه یک را پیشتاز در این عرصه خوانده و از برگزاری جشنواره ای در اردیبهشت ماه 1394 خبر دادند. رئیس اداره سلامت و HSE منطقه یک ابراز کردند آمادگی همکاری های بیشتری را با دبیرخانه HSE و سازمان های مردم نهاد در این حوزه در منطقه یک داشته و جشنواره سال اینده فضای خوبی را برای این همکاری ها فراهم خواهد آورد.

در بخش سوم سخنرانی مهندس احمد بختیاری دبیر همایش رویکرد جشنواره و اقدامات مربوط به همایش را تشریح نمود و ضمن قدردانی از حامیان همایش از ایشان خواست تا روند حمایت های خود را ادامه داده و نقش سازمان های مردم نهاد را در این حوزه تقویت نمایند.

دبیر سازمان مردم نهاد خانه نجات ایران رویکرد فراتر از الزامات یا همان HSE+ را برای حاضرین تبیین نموده و در خصوص لزوم توجه به این رویکرد و پیشتاز بودن آن در منطقه توضیحاتی ارائه کرده و نوید فعالیت های بیشتر این رویکرد را به حاضرین دادند. بختیاری به عنوان نماینده ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد در منطقه یک با بیان ظرفیت های موجود در شهرداری تهران بخصوص منطقه یک آمادگی خود و سازمان های مردم نهاد این حوزه را یک فرصت تلقی کرده و با تاکید بر فعالیت ها و مشارکت های مردمی از تمام مهمانان دعوت کرد تا از این ظرفیت و بستر به وجود آماده کمال استفاده را داشته باشند.

 

 

دکتر الهه راستگو رئیس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران سخنران بعدی همایش بود که در خصوص توسعه پایدار و نقش سازمان های مردم نهاد در آن ایراد سخنرانی کرده و به نقش پر رنگ فرهنگ به عنوان بعد چهارم و بسیار پر اهمیت توسعه پایدار اشاره کرد و افزود: اگر چه از سال 1992 که مفهوم توسعه پایدار به صورت رسمی در دنیا مطرح شد ابعاد مختلفی از این موضوع مورد بررسی قرار گرفته و امروز تنها به عنوان مفهومی صرفا زیست محیطی مطرح نیست اما زمانی پایداری تحقق می یابد که یک تعادل و تعامل اساسی میان محیط زیست، اقتصاد و جامعه برقرار شود.

 

 

نماینده شورای شهر تهران با تاکید بر تاثیر جامعه در هموار سازی مسیر دست یابی به پایداری گفت : تا وقتی مردم ضرورت موضوعی را درک نکنند در عمل شاهد اجرای اتفاقی نخواهیم بود و البته در مباحثی نظیر HSE نیز که به نوعی مرتبط با توسعه پایدار است پرداختن به دو بعد (فرهنگی ،اجتماعی) و (رفتاری ،روانی) از اهمیت ویژه¬ای برخوردار است و با توجه به ارتباط مستقیم آن با فرهنگ، مشارکت همگانی یک ضرورت است.

عضو هیئت رییسه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه سمن ها با ورود به عرصه اجرای طرح¬ها می توانند به عنوان یکی از اساسی ترین اشاعه دهندگان تفکر توسعه پایدار محسوب شوند گفت: اگرچه اشاعه تفکر پایدار نیازمند اهتمام دولتی و مردمی است اما زمانی که گروه های مردمی دغدغه مند، خود بر عموم جامعه و دولت ها نظارت کنند می توانند خط مشی های تعیین شده را دنبال کرده و در تحقق چشم انداز و اهداف برنامه نقش آفرینی موثری ایفا کنند.

راستگو تصریح کرد: سازمان های مردم نهاد یا NGOها به عنوان نهادهایی مردمی نظارت دقیق تر و قضاوت بی‌طرفانه تری را نسبت به اجرای برنامه ها داشته و کاهش زاویه اجرا و برنامه ریزی را موجب خواهند شد. ایشان ضمن دعوت از سمن های فعال جهت عضویت در ستاد و ارائه طرح های مطلوب در پیشبرد بهتر برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران اظهار داشت: ستاد سازمانهای مردم نهاد با تدوین برنامه های حمایتی درصدد توان افزایی سمن ها بوده و تمامی NGOها می‌توانند با عضویت در ستاد توان افزایی و حمایت از سازمانهای مردم نهاد شهر تهران از این حمایت ها برخوردار شوند. راستگو در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم روزی برسد که بتوانیم به معنای واقعی "کار مردم را به مردم بسپاریم" و در تحقق این دستور امام راحل گام موثری برداریم.

سخنرانی نهایی برنامه قبل از گفتگوی علمی را مهندس فاطمه صالح با موضوع نقش سيستم HSEدر تحقق اهداف پیشگیرانه انجام داد . معاون سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در صحبت های خود از گزارش شركت SWISS RE در خصوص خطر پذيري كلان شهر‌ها ، بيشترين جمعيت در معرض خطر هر كلان شهر (با احتساب هر 5 مخاطره طبيعي) ، رتبه‌بندي كلان شهرهاي در معرض خطر زلزله چکیده ای را بیان کرده و بعد از آن به اهداف استقرار و عناصر و مزایای آن پرداخت . معاون پیشگیری و کاهش خطرات سازمان از استقرار HSE-MS در شهرداری تهران و نقش استقرار این سیستم در تحقق اهداف پیشگیرانه سخن گفت و در انتها با گزارش های تلفات ناشی از حوادث حین کار و گزارش های موردی سقوط از ارتفاع سخن خود را به پایان رساند.

در ادامه برنامه اساتید برتر حوزه HSE به سوالات مطروحه مجریان برنامه در خصوص ضرورت توجه به حوزه بهداشت، ایمنی و محیط زیست و تقویت این حوزه به طور فشرده و کاربردی پاسخ دادند که مورد استقبال و توجه افراد حاضر در این مراسم قرار گرفت. ( در گزارش دوم شرح سوالات اعلام می گردد)

 

 

 

 

 

 

 

 

با تشکر روابط عمومی سازمان مردم نهاد خانه نجات ایران

بازدید 3289 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.
ایمن شده توسط وب سایت جومینا