خانه نجات ايران

ارزیابی ها-بخش اول

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: آموزش کمک های اولیه

 

ارزیابی اولیه                                                                 

 

بررسی اولیه زمانی انجام می شود که مصدوم برای اولین بار دیده می شود. هدف از این کار شناخت عوامل تهدید کننده حیات می باشد تا بتوان در همان لحظات ابتدایی عوامل فوق را شناسایی کرده و برای حذف یا کاهش آنها برنامه ریزی کرد.

 

در بررسی اولیه به چهار نکته توجه می کنیم که برای سهولت کارABCH خوانده می شود:

1-          A یا Airway بررسی راه های هوایی : انسداد راه های هوایی می تواند توسط عوامل خارجی روی دهد مثل لقمه غذایی ، دندان شکسته ، ترشحات حلق و یا توسط عوامل داخلی روی می دهد مثل برگشت زبان به پشت حلق، تورم حنجره ، اسپاسم و گرفتگی عضلانی حنجره. ( مراجعه شود به فصل خفگی ها)

2-          B یا Breathing یا تنفس: برای معاینه تنفس باید از حس بینایی، شنوایی و لامسه استفاده کرد ( دیدن حرکت قفسه سینه، شنیدن و حس کردن تنفس) باید توجه داشته باشیم در ارزیابی اولیه فقط وجود تنفس اهمیت دارد و تعداد ، صدا و نوع تنفس در ارزیابی ثانویه بررسی می شود

3-          C یا Circulation یا گردش خون: برای بررسی وجود جریان خون بررسی می شود که در شرایط اورژانسی میتوان از گرفتن نبض استفاده کرد ، توجه دشته باشید که در ارزیابی اولیه فقط وجود نبض اهمیت دارد.

نام نبض

محل نبض

زمان استفاده

رادیال

کاروتید

براکیال

فمورال

مچ دست

گردن

بازو

کشاله ران

در حالت عادی

در حالت اورژانس

برای نوزادان

 

 

 

 

 

4-          H یا Hemorrhage یا خونریزی: خونریزی خیلی سریع باعث از دست رفتن زندگی مصدوم میشود. به همین دلیل این موضوع در ارزیابی اولیه قرار گرفته است. به طور کلی 1/13 وزن هر فرد را خون تشکیل می دهد در بدن انسان حدود 5 لیتر خون وجود دارد که خارج شدن یک چهارم آن می تواند موجب مرگ شود.

بازدید 1016 بار
آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 نوامبر 2015 ساعت 07:51

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.
ایمن شده توسط وب سایت جومینا