خانه نجات ايران

گزارش برنامه کمپین دوستداران محیط زیست

کمپین روز بدون نایلون با شعار " نه به کیسه پلاستیکی" با هدف کاهش تولید و مصرف کیسه پلاستیکی مورد توجه 124 سازمان مردم نهاد قرار گرفت و این نهاد ها حمایت خود را از این کمپین اعلام نمودند.

کمپین روز بدون نایلون با شعار " نه به کیسه پلاستیکی" با هدف کاهش تولید و مصرف کیسه پلاستیکی مورد توجه 124 سازمان مردم نهاد قرار گرفت و این نهاد ها حمایت خود را از این کمپین اعلام نمودند

در این راستا سازمان مردم نهاد خانه نجات ایران با کمک دبیرخانه ترویج کارهای داوطلبانه و پروژه پاکسازی زمین (lets do it) و با حمایت اداره کل سلامت شهرداری تهران به منظور حساس کردن شهروندان به موضوع رها کردن زباله در طبیعت برنامه پاکسازی زمین از زباله های نایلونی را اجرا نمود که در این برنامه نیز 39 سازمان مردم نهاد و کانون های اداره سلامت در 22 منطقه با حضور در محل پاکسازی و اطلاع رسانی های فضای مجازی این برنامه را حمایت نمودند. در ادامه گزارش این فعالیت به صورت مصور ارائه میگردد.

محل برنامه : پارک جنگلی شیان واقع در لویزان زمان : 9 صبح جمعه25 تیر 1395

از ساعت 8:30 افراد شرکت کننده به محل قرار میرسیدند و این موضوع تا ساعت 9:30 ادامه داشت. داوطلبان پاکسازی به صورت تیم های کوچک (8 الی25) نفر در آمدند و از میان ایشان یک نفر به عنوان سرتیم معرفی می گشت. سپس برای هر 3-4 تیم یکی از افراد اجرایی برنامه به عنوان سرپرست انتخاب گردید.پس از حضور تمامی افراد مشتاق برای شرکت در این برنامه، آقایان حسام الدین نراقی (عضو هیات مدیره انجمن امداد ایرانیان)، احمد بختیاری(دبیر انجمن خانه نجات ایران) و خانم دکتر زمانی (مدیر کل اداره سلامت شهرداری تهران) دقایقی کوتاه با داوطلبان در خصوص روز بدون نایلون، معضلات وجود کیسه پلاستیکی، فرهنگ نریختن زباله در طبیعت و راهکارهای موجود که بدون کمک شهروندان و سازمان های مردم نهاد و دوستداران محیط زیست امکان پذیر نیست و تاکید بر استمرار حرکت هایی از این قبیل با انسجام بیشتر و کار گروهی صحبت نمودند.

بعد از صحبت های این عزیزان حدود ساعت 10 تیم های مجهز به تجهیزات پاکسازی بصورت گروهی توسط سرپرست خود به سمت مکان های از پیش تعیین شده پارک، هدایت شدند.

پاکسازی از ساعت 11:30-10 ادامه پیدا کرد و افراد پس از جمع آوری زباله، کیسه های پر شده را به سمت محل قرار آورده و پس از مدت کوتاهی شاهد انباشت کیسه های پر شده از زباله بودیم.

به این دلیل که هدف پاکسازی کل پارک نبوده ، تصمیم بر آن شد که فقط یک ساعت و نیم برای پاکسازی زمان گذاشته شود .بعد از اتمام جمع آوری از شرکت کنندگان با آب و نوشیدنی خنک پذیرایی شد. سپس ساک های پارچه ای با شعار «سلام سلامتی» جهت جایگزینی با کیسه نایلونی به داوطلبان اهدا شد. این کیسه ها به همت خانه نجات ایران و به سفارش اداره کل سلامت شهرداری تهران تهیه شده بود.

ساعت 12 تمام افراد شرکت کننده به سمت محل سکونت خود بازگشتند و تیم اجرایی به پاکسازی نهایی پارک و محل استقرار پرداختند و با کمک همیاران همیشگی محیط زیست یعنی پاکبانان محترم پارک و مدیریت پارک جنگلی شیان، زباله های انباشته شده از پارک تخلیه شد. طی گپ و گفتی که با پاکبانان محترم انجام شد متوجه حجم زیاد کار این عزیزان شدیم و آنها از اینکه در این امر همیاریشان کردیم تشکر کردند.

در این برنامه چند تن از مسئولین و 9 نفر از مدیران عامل و دبیران سازمان های مردم نهاد نیز حضور داشتند.

بازدید 1400 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.




ایمن شده توسط وب سایت جومینا